کنترل فشار در سیستم لوله کشی و راهکارهای آن

سیستم پایپینگ بسته به شرایط، از اجزای مختلفی تشکیل شده است و هر یک از اجزا وظیفه خاص خود را در انتقال سیالات بر عهده دارد. در جریان این انتقال موارد مهمی باید در نظر گرفته شود. مواردی اعم از مشخصات سیال (در انتخاب اجزای مناسب)، دما، دبی، فشار و … که محاسبه این موارد نیازمند دقت و نظارت بالایی دارد.

یکی از مهمترین مواردی که در سیستم‌­های لوله کشی در صنایع مختلف مورد توجه قرار گرفته است فشار سیالات است.

ساختمان‌­های بزرگ، برج ­ها، بیمارستان‌­ها، صنایع مختلف و… همیشه نگران مسئله کنترل فشار بوده و هزینه­‌های گزافی از بابت جلوگیری از این مورد و یا رفع آن می‌نمایند زیرا تغییرات ناگهانی فشار باعث بروز نگرانی و دغدغه­‌های بسیار بوده و است.

از جمله مسائلی که باعث ایجاد این تغییرات فشار در سیستم می‌گردد، می‌توان به فرسودگی و خوردگی لوله‌­ها، انسداد لوله، نشتی در مسیر و عدم استفاده از شیرآلات صنعتی مناسب این مورد (شیرهای فشارشکن) و … اشاره نمود.

طراحی تجهیزات سیستم پایپینگ به گونه‌­ای است که هر کدام محدوده فشار تعیین شده‌­ای را تحمل می­‌کنند. در زمانی که نیاز به تحمل فشار بالایی باشد نیاز است که ضخامت بدنه تجهیزات متناسب با فشار وارده متناسب گشته تا از خسارات وارده جلوگیری نمایند.

موارد و تجهیزات زیادی به منظور کنترل فشار سیستم وجود دارد که انتخاب صحیح تجهیزات و کاربرد درست آن‌ها در مکان مناسب بسیار مهم است.

استفاده از سایز لوله مناسب با میزان فشار سیستم، متریال مناسب لوله (جلوگیری از فرسودگی یا خوردگی)، شیرهای فشارشکن جهت کنترل میزان فشار از مهمترین نکات قابل توجه در سیستم پایپینگ هستند. همچنین تجهیزات دیگری مانند ترانسمیتر، گیج فشار و بسیاری از ابزار دقیق کمک شایانی به این مسئله می‌کند.

کنترل فشار در سیستم لوله کشی و راهکارهای آن

قبل از هر چیزی محاسبه دقیق در طراحی سیستم‌­های لوله کشی از بهترین موارد جلوگیری از این اتفاق است.

محاسبه وزن سیستم، تعداد انشعابات، تعداد طبقات و … که انجام صحیح و دقیق آن سهم موثری در جلوگیری از کنترل فشار است.

می‌توان با طراحی و برنامه‌­ریزی دقیق در انتخاب نحوه اجرای پایپینگ تمامی مسائل مورد اهمیت در حوزه پایپینگ را تا حد زیادی برطرف نمود.

امروزه با پیشرفت صنعت و تولید محصولات باکیفیت و مناسب برای صنایع و سیالات مختلف، می‌­توان از مشکلات و نگرانی­‌های این حوزه کاست. محصولات متنوع بسیار در حال تولید است که انتخاب نوع صحیح آن‌ها خود به تنهایی یک شاخه از مهندسی پایپینگ است.

محصولاتی مانند لوله فولادی، لوله استنلس استیل، لوله گالوانیزه، لوله پلی اتیلن، شیرهای فشارشکن، پمپ‌­ها و بسیاری از محصولات تولید شده که با کیفیت و برندهای مطرح در حال تولید است برای این منظور بسیار مناسب هستند.